Nordea logotype

Udskrevet 2012.02.13

Personlig oplysning

Hvad er formålet med at have et spørgsmål og svar?

Hvis du skulle glemme din kode/SecureCode, kan du altid ændre den ved at indtaste det rigtige svar. Samtidig kan andre ikke ændre din kode/SecureCode uden at kunne svaret.

Hvordan vælger jeg et spørgsmål og svar, der er sikkert nok?

Du skal helst vælge et spørgsmål, som du nemt kan huske svaret på, som ikke vil ændre sig over tid, hvor der er mange mulige svar, og som andre udenforstående ikke umiddelbart kan gætte. Svaret skal helst kun bestå af et ord.

Kan I give nogle eksempler på nogle spørgsmål?

Eksempler på spørgsmål, som du altid kan huske svaret på, men som de fleste andre ikke umiddelbart kender, kunne være: "Farven på min første bil?", "Hvor er jeg født?", "Navnet på min første hund/kat", "Mit favorit fodboldhold?" osv.

Hvad skal jeg gøre, hvis jeg ikke længere kan huske svaret på det spørgsmål, jeg har registreret?

Du har et antal forsøg til at give det rigtige svar. Er alle svar forkerte, bliver du bedt om at kontakte PBS Kortservice for at få mulighed for at ændre din kode/SecureCode. Telefonnummeret vil fremgå af fejlmeddelelsen på skærmen.