
Det viste er Nordeas renteforventninger, og forventningerne kan være forskellige fra markedets renteforventninger.
Dansk renteprognose: Døren holdes åben
8. maj 2013
Den Europæiske Centralbank kryber til korset
Kombinationen af svage økonomiske nøgletal og aftagende inflationspres fik i starten af maj den Europæiske Centralbank til at lempe pengepolitikken. Refi-renten blev nedsat med 25bp til 0,50 pct. og renten på den marginale udlånsfacilitet blev nedsat med 50bp til 1,00 pct., og samtidig holdes døren åben for yderligere lempelser – fx ved at følge Danmark og nedsætte renten på indskud til under nul.
Vi venter i vores hovedscenario, at ECB ikke gør alvor af trusler om yderligere rentenedsættelser. Det er først og fremmest udsigterne til lidt bedre økonomiske nøgletal hen over sommeren, som vi forventer, vil afholde ECB fra yderligere rentenedsættelser.
Lille dansk rentenedsættelse
Nationalbanken fulgte efter ECB og nedsatte udlånsrenten med 10bp til 0,20 pct. Den relativt lille danske rentenedsættelse skal ses i lyset af, at Nationalbanken meget klart har tilkendegivet, at udlånsrenten ikke vil blive negativ eller nul. Nationalbanken givetvis ”kun” at gennemføre en mindre rentenedsættelse for på den måde at gemme ammunition, hvis ECB på et senere tidspunkt nedsætter refi-renten yderligere.
Vi venter dog ikke, at Nationalbanken får brug for denne buffer, og regner derfor med uændret udlånsrenten frem mod årsskiftet. I 2014 forventer vi, at Nationalbanken vil normalisere den danske pengepolitik, sådan at vi mod udgangen af vil se danske udlånsrente på niveau med ECB.
Fortsat rigeligt med ammunition til at forsvare kronen
Nationalbanken er tæt på at have udtømt mulighederne for en lavere udlånsrente, men der er fortsat ammunition tilbage til at fastholde kronen over for euroen. Det er derfor renten på indskudsbeviser og ikke udlånsrenten, der er Nationalbankens primære instrument til fastholdelse af stabil kronekurs. Det skyldes, at danske realkredit- og pengeinstitutter har et stort placeringsbehov i Nationalbanken, som konsekvens af en betydelig overskudslikviditet på pengemarkedet. Derfor er renten på indskudsbeviser retningsgivende for de korte pengemarkedsrenter i Danmark – og dermed også for renteforskellen til Euroområdet, der spiller en afgørende rolle for udviklingen i EUR/DKK.
Hvis kronen igen bliver styrket markant over for euroen, vil Nationalbanken derfor ikke tøve med at sende renten på indskudsbeviser endnu længere ned.
Læs eventuelt mere her.
Nordea Markets